Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 999,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
01.08.2018
Doprava
DOPRAVA NAD 1999,- ZDARMA!!! číst celé
Zobrazit všechny novinky
 
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak správně vybrat LED
12.09.2018

Jak správně vybrat LED

Není totiž LED žárovka jako LED žárovka. Některé svítí jen bodově, jiné umí osvítit celý prostor. Různé jsou i patice a liší se i samotná kvalita žárovek. Na trhu je velké množství směrových LED světelných zdrojů, tzv. LED spotů a je proto vhodné si vybrat ty kvalitní. 

Především jako náhradu zvolte LED spot se stejnou paticí jako má původní reflektorová žárovka. Volte ty, které jsou v energetické třídě A+ (minimálně s měrným výkonem 55 lm/W, ale lépe vyšším), vyhnete se tak neúčinným LED-kám. Dobu života vyhledávejte minimálně 25 000 hodin a počet spínacích cyklů minimálně 25 000.

Vynikající kvalitu světla zajistí podání barev (označuje se Ra či CRI) větší než 80 a pro nasvětlení uměleckých předmětů zvolte více než 90. Oproti reflektorovým žárovkám můžeme u LED zvolit také barevný tón světla. Nejčastěji zvolíme příjemně teple bílou barvu, kterou poznáme podle barevné teploty (nebo také teploty chromatičnosti) v rozmezí 2700-3200 K. Pro pracovní prostředí můžeme zvolit i vyšší hodnoty (chladné světlo), ale to nebude působit příjemně v prostorech určených k relaxaci.

Nejčastějším problémem při výměně reflektorových žárovek je špatně zvolený vyzařovací úhel, označovaný též jako úhel poloviční svítivosti. Pro nasvětlení prostorů a chodeb se používají širší úhly (nad 35°). Pokud místo nich dáme světla s užším uhlem, bude osvětlený prostor mít tísnivý charakter: osvětleno bude jen pár míst a okolo bude tma. Pro osvětlení vitrín či předmětů se užší úhly naopak hodí skvěle.

Máte-li v podhledu či v nábytku 12V reflektorové žárovky s paticí GU5.3/G4 nebo reflektorové žárovky na síťové napětí s paticí GU10, vyměňte je za směrové světelné diody, tzv. LED spoty.

Výměna za LED se vyplatí i v případě náhrady za všesměrové klasické nebo halogenové žárovky. Výhoda takové náhrady závisí nejen na ceně nové LED žárovky, ale také na tom, jak často s uvedenou žárovkou svítíte. Pokud ji používáte často, např. v obývacím pokoji, v ložnici nebo v kuchyni, náhrada se jistě vyplatí. Naopak výměna za žárovku ve spíži nebude příliš ekonomická.

V případě výměny klasické nebo halogenové žárovky za LED žárovku platí podobná pravidla jako v případě LED spotů. Volte energetickou třídu A+, dobu života 25 tisíc hodin a více, počet spínacích cyklů minimálně 25 tisíc, podání barev 80 a více a barvu světla zvolte v mezích 2700-3200 K. 

Pro bezproblémovou výměnu za klasickou žárovku je ještě třeba vzít v úvahu, do jakého svítidla dáváme jakou LED žárovku. Řada LED žárovek mají sice tvar žárovky, ale svítí pouze svým „hřibem“, tedy pouze na jednu stranu. Dáme-li takovou LED žárovku do matného nebo průhledného svítidla, budeme zklamáni, že nesvítí nahoru, a celkově to zkazí dojem z osvětlení. Do svítidel, která vyžadují světlo ve všech stranách, je vhodné dát LED žárovku, která svítí obdobně jako klasická žárovka (např. má v baňce pásky nebo jiný systém přivádějící světlo do všech stran). LED žárovky s tvarem „hřibu“ se naopak hodí do svítidel, která svítí především jedním směrem. Např. svěšené lustry nad stolem, většina pracovních lampiček apod.

Světelné diody lze již nalézt v nepřeberném množství tvarů pro všechny možné aplikace v domácnosti. Hlavním kritériem výměny tak není technologická dostupnost a design, ale ekonomika a kvalita. LED se nicméně již vyplatí a to především v místech, kde svítíme často. Kvalita LED žárovek na trhu je ale různá a při výběru vhodného světelného zdroje je třeba pečlivě vybírat. Pomoci nám v tom mohou nezávislé spotřebitelské testy. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

BezTmy.cz

Váš obchod s LED osvětlením!

© Copyright 2012 – 2023 kalMmach s.r.o.